Ron Temple’s macro-commentaar

De week die komt door Ron Temple, Chief Market Strategist bij Lazard

1. Het Federal Open Market Committee (FOMC) zal het monetaire beleid naar verwachting constant houden.

Ron temple
Ron Temple
De vooruitzichten: Ik verwacht nog steeds geen renteverlagingen van de Fed voor de rest van 2025 in tegenstelling tot de Fed Funds futuresmarkt die een versoepeling van 70 basispunten tegen het einde van het jaar impliceert. Mijn afwijkende visie is ingegeven door mijn verwachting dat de tarieven in de VS in omvang en reikwijdte zullen toenemen, waardoor de inflatie tot 2025 zal stijgen. Hoewel een heracceleratie van de inflatie niet noodzakelijk zal leiden tot renteverhogingen, verwacht ik dat de stijgende prijsdruk de Fed zal beletten om het beleid te versoepelen, zelfs als de werkloosheid stijgt.

2. De detailhandelsverkopen in de VS in februari zullen naar verwachting sterk zijn gestegen na een zeer zwak rapport van januari.

De vooruitzichten: De consensusverwachting is een nominale stijging van 0,7% op maandbasis (versus -0,9% in januari) en een stijging van de controlegroep met 0,3% op maandbasis (versus -0,8% in januari). In het licht van de zeer zwakke Sentimentcijfers van de University of Michigan zou er een neerwaarts risico kunnen zijn voor de detailhandelscijfers als de bestedingen van de consumenten in lijn zijn met hun economische vooruitzichten. We zouden echter ook een tegenkracht kunnen zien van mensen die proberen aankopen te doen voordat de tarieven stijgen.

3. China zal na de rustige periode van het nieuwe maanjaar economische cijfers publiceren over februari.

De vooruitzichten: China heeft geen data vrijgegeven voor januari vanwege de nieuwjaarsvakantie. Als gevolg daarvan zullen de macrocijfers van deze maand alleen cijfers op jaarbasis bevatten en zullen gegevens van de voorgaande maand niet beschikbaar zijn. Over het geheel genomen zullen de gegevens op jaarbasis voor februari naar verwachting relatief stabiel blijven ten opzichte van de cijfers voor Q4-24, maar er is een neerwaarts risico omdat anekdotisch bewijs uit China suggereert dat de volumegroei van de autoverkoop en de verkoop van huishoudelijke apparaten begin dit jaar aanzienlijk is gedaald. De markten zijn benieuwd of de regering verder achterop raakt met betrekking tot de noodzaak om de vraag te stimuleren.

4. De Duitse Bondsdag stemt op dinsdag 18 maart over grondwetshervormingen.

Op vrijdag 14 maart bereikten de Christen-Democratische Unie (CDU)/Christen-Sociale Unie (CSU) en de Sociaal-Democratische Partij van Duitsland (SPD) een akkoord met De Groenen over een brede grondwetshervorming om aanzienlijk hogere defensie-uitgaven en de oprichting van een infrastructuurfonds van €500 miljard mogelijk te maken. De belangrijkste concessie aan De Groenen was dat €100 miljard van het Infrastructuurfonds zal worden overgeheveld naar het Klimaat- en Transformatiefonds, gericht op de energietransitie. De vooruitzichten: De Bondsdag doorkomen is niet het einde van het verhaal. De hervormingen moeten ook door de Bundesrat en de toetsing door het Constitutionele Hof doorstaan. Ik verwacht dat de hervormingen worden doorgevoerd met aanzienlijk positieve gevolgen voor de Duitse en Europese groei en veiligheid.

5. De Japanse CPI-inflatie is in februari naar verwachting gedaald naar een nog steeds hoog niveau.

De vooruitzichten: De consensus is dat de nominale, kern- en kernkerninflatie in Japan in februari zal vertragen ten opzichte van januari op jaarbasis. Zelfs met de waarschijnlijke afzwakking van de prijsdruk is een kern-CPI van ruim boven de 2% voldoende om het inflatienormaliseringsproces in Japan te ondersteunen en het kapitaaloptimaliseringsproces, waarvan ik verwacht dat het de komende jaren zal voortschrijden, te voeden.

6. De Bank of Japan (BoJ) zal haar beleid naar verwachting stabiel houden.

De vooruitzichten: De markten geven 2% kans op een renteverhoging van 25 basispunten door de BoJ volgende week. Het belangrijkste inzicht dat we uit de beleidsverklaring en persconferentie zullen halen, heeft te maken met de economische signalen die de BoJ nodig heeft om een verdere normalisering van de rente te rechtvaardigen. De markten verwachten momenteel een renteverhoging van 31 basispunten tegen het einde van het jaar.

7. Het monetaire beleidscomité (MPC) van de Bank of England (BoE) zal naar verwachting zijn verlagingscyclus onderbreken.

De vooruitzichten: De markten schatten een kans van 3% in op een renteverlaging van 25 basispunten door de BoE volgende week, waarbij de kans op versoepeling stijgt naar 76% tijdens de vergadering op 8 mei. Net als bij de BoJ zullen we uitkijken naar eventuele signalen van incrementele data waar de BoE op let om toekomstige beleidsbewegingen te bepalen. Voor de BoE kan de veranderende economische en beleidsachtergrond in de Europese Unie van invloed zijn op de toekomstige groei en inflatieverwachtingen in het VK, omdat de Europese regeringen, waaronder het Verenigd Koninkrijk, de defensie-uitgaven aanzienlijk verhogen. Ik ben ook benieuwd naar de meningsverschillen binnen het MPC nadat twee stemmers in februari kozen voor een versoepeling met 50 basispunten versus de andere zeven die de verlaging met 25 basispunten steunden. Gezien de oplopende economische cijfers sinds februari zouden we bij dit besluit nog meer uiteenlopende meningen kunnen zien.